Serdecznie zapraszamy

Urlop na Mazurach

Jeśli marzycie Państwo o prawdziwym odpoczynku
- zapraszamy na Mazury !

 

Wygodne domki nad jeziorami Narie oraz Ruda Woda,
w uroczym otoczeniu lasów zapewnią niezapomniany relaks
w bliskim kontakcie z przyrodą.

Ewa Gałuszka
Domek letniskowy

Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem:

(089) 757 25 18
kom. 505 154 906

lub wysyłając e-mail na adres: ewagaluszka@wp.pl

Nie zostawimy Nikogo bez
odpowiedzi!!!

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku to gotycka twierdza obronna wzniesiona przez Krzyżaków w latach 1274-1457. Jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Pod względem kubatury jest największym w Europie zamkiem z cegły.

Zamek w Malborku składa się z Zamku Wysokiego i Średniego oraz Przedzamcza (zwanego też Zamkiem Niskim). Usytuowany został w miejscu, posiadającym naturalne właściwości obronne. Zbudowano go na północnym krańcu dość wąskiego półwyspu, otoczonego z dwóch stron rzeką Nogat oraz obszerną, podmokłą doliną. Jedynie od strony południowej istniało dogodne wejście, które zostało jednak ograniczone za pomocą zespołu masywnych murów obronnych i fos.

W latach 1309-1457 zamek był główną siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego. W czasie wojny trzynastoletniej zamek został sprzedany w 1457 roku królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi i stał się jedną z rezydencji królów Polski aż do 1772 roku, kiedy został zajęty przez Prusaków. Wtedy zamek nie miał szczególnej wartości militarnej, dlatego przeznaczono go na magazyny, koszary lub więzienia. Rozpoczęto nawet częściową jego rozbiórkę, którą zahamowano w pierwszej połowie XIX wieku i rozpoczęto odbudowę. Jednakże w wyniku działań II wojny światowej zamek uległ w 60% zniszczeniu. Dzięki działaniom polskich konserwatorów został odbudowany i jest jednym najcenniejszych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego na ziemiach polskich, a jednocześnie wielką atrakcją tej części Europy. Od kilku lat organizowane są inscenizacje zdobywania zamku malborskiego przez wojska polsko-litewskie po bitwie pod Grunwaldem.

Od 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wszelkich informacji dotyczących Zamku Krzyżackiego w Malborku oraz cen biletów zasięgną Państwo na oficjalnej stronie:
www.zamek.malbork.pl